Krasové pramene Západných Karpát – ochranárska priorita

Na tejto stránke nájdete mapu krasových vyvieračiek s priradenou ochranárskou prioritou a výskytom ochranársky zaujímavých taxónov makrozoobentosu. Zelenou farbou sú označené pramene s veľmi vysokou ochranárskou prioritou, ktoré odporúčame vyhlásiť za maloplošné chránené územia a nemal by sa z nich v žiadnom prípade plánovať odber vody. Modrou sú označené pramene s vysokou prioritou, ktoré by sa mali využívať na vodárenské účely len vo veľmi výnimočných prípadoch a so zachovaním dostatočného prietoku a prirodzenej hydromorfológie. Žltou farbou sú označené pramene so strednou a oranžovou s nízkou ochranárskou prioritou. Každá lokalita po rozkliknutí obsahuje súpis zaznamenaných ochranársky významných druhov.
Viac informácií o biodiverzite a ochrane prameňov v Západných Karpatoch nájdete v štúdii, ktorú sme odpublikovali v časopise Aquatic Conservation. Zostručnené výsledky v slovenčine si môžete prečítať v článku v časopise Chránené územia Slovenska.

Figure 2 (1)

Príklady skúmaných prameňov s rôznou mierou antropogénneho narušenia. A) Brestovská vyvieračka, B) Vyvieračka Strateného potoka – obe bez narušenia, C) Krásnohorská vyvieračka – mierne hydromorfologicky narušená, D) Prosiecka vyvieračka III – mierne hydromorfologicky narušená s odlesneným okolím, E) Vyvieračka sv. Jána – silne hydromorfologicky narušená s vybetónovaným korytom a brehmi, F) Vidová – silne hydromorfologicky narušená s odberom vody, zariadením na meranie prietoku a odlesneným okolím